Skip to content
Naslovna » Blog » Amerikanci bi opet da zabrane TikTok – šta to znači za sve nas?

Amerikanci bi opet da zabrane TikTok – šta to znači za sve nas?

  • by
Amerikanci bi opet da zabrane TikTok – šta to znači za sve nas?

TikTok može biti zabranjen u Americi.

Predstavnički dom Sjedinjenih Američkih Država usvojio je zakonski predlog koji bi mogao dovesti do zabrane korišćenja ove društvene mreže u Sjedinjenim Američkim Državama.

Zašto?

Al Jazeera piše da su republikanski i demokratski zakonodavci zabrinuti da kineska vlada preko TikToka može da prikuplja podatke korisnika, špijunira ih ili da politički utiče na njih. U prevodu, smatraju da Tik Tok predstavlja opasnost po američku nacionalnu sigurnost.

Međutim pre nego što ovo bude zvanično, ovaj zakon o zabrani prvo mora da ide u Senat na razmatranje i eventualno glasanje.

Hoće li TikTok zaista biti zabranjen u Americi i šta to onda znači za sve ostale?

Diskutujemo o detaljima u nastavku ovog teksta.

Šta je TikTok i zašto je toliko popularan?

TikTok na Guglovoj prodavnici
TikTok na Guglovoj prodavnici

U vlasništvu kineske kompanije ByteDance, TikTok je društvena mreža koja omogućava korisnicima da kreiraju, dele i gledaju kratke video formate koji mogu trajati i do 3 minuta. Otkad se pojavio 2016., TikTok je sve popularniji i popularniji iz mnogo razloga.

Jednostavan je za korišćenje i kreiranje zanimljivog video sadržaja, a u isto vreme nudi širok spektar video sadržaja — komične skečeve, plesne izazove, kulturne trendove, obrazovne lekcije, savete za kuvanje i još mnogo toga.

Koristi složene algoritme kako bi prilagodio i personalizovao sadržaj svakom korisniku, ali im takođe omogućava da brzo steknu popularnost i postanu viralni.

Iako je TikTok prvobitno postao popularan među mlađom populacijom, danas broji preko milijardu aktivnih korisnika mesečno. A ljudi ga generalno vole jer im omogućava da konzumiraju i dele raznovrsan sadržaj, kao i da maksimalno izraze svoju kreativnost.

Čemu onda zabrana?

Prethodni pokušaji američke vlade da zabrani TikTok

Ovo nije prvi put da američka vlada pokušava da zabrani TikTok.

  1. 2021. to je pokušao tadašnji predsenik Donald Trump.
  2. 2023. to je pokušala savezna država Montana.

Uprkos ovim pokušajima, američka vlada nije pronašla validne razloge da poptuno zabrani TikTok u Americi, ali očigledno je da i dalje pokušavaju i verovatno neće stati dok im ne uspe.

Iako ovo ima dublje političke implikacije koje se tiču Amerike i Kine, hajde da sagledamo mogućnost ove zabrane iz ugla društvenih mreža – najviše iz perspektive Instagrama, najvećeg rivala TikToka.

Rivalstvo između TikToka i Instagrama: dinamika na tržištu zabave i društvenih mreža

Čim se TikTok pojavio, rivalstvo se brzo stvorilo između Instagrama i TikToka – što predstavlja jednu zanimljivu dinamiku na tržištu zabave i društvenih mreža.

Kada se 2016. pojavio TikTok, Instagram je bio društvena mreža koja je korisnicima omogućavala da deli samo fotografije. Okej, već su bili uveli Instagram Stories – funkcionalnost koja dosta podseća na Snapchat. Ali Instagram je Reels uveo tek 4 godine kasnije i u početku su trajali samo 15 sekundi.

Obaveštenje o uvođenju Instagram Reels
Obaveštenje o uvođenju Instagram Reels

Čim su se Instagram Reels pojavili, svima je bilo jasno da je Instagram uveo ovu opciju kao odgovor na popularnost TikToka, što je dodatno produbilo konkurenciju između ove dve društvene mreže.

Međutim, publika na obe mreže je dosta šarenolika. Prema nekim podacima, oko 60% korisnika TikToka pripada Gen Z, dok su oko 22% korisnika su Milenijalci. Međutim, oko 59% korisnika Instagrama su takođe Milenijalci. Ali uopšteno gledano, TikTok je posebno popularan među mlađom populacijom, što dosta utiče na 2 stvari:

  • Kako kreatori sadržaja biraju platformu na kojoj će deliti svoj sadržaj i
  • Kako brendovi formiraju svoje marketinške strategije.

Sličnosti i razlike između TikToka i Instagrama

E sad, obe platforme koriste određene algoritme za presonalizaciju sadržaja.

TikTok koristi napredan algoritam za personalizaciju i preporuke koji korisnici brzo i lako mogu istrenirati kako bi im prikazivao relevantan i zanimljiv sadržaj. Šta će korisnici prvo gledati na TikTok platformi zavisi dosta od onoga šta im se sviđa. Dakle, na vašem profilu će se najviše pojavljivati sadržaj koji najčešće lajkujete, komentarišete, delite i uopšteno sadržaj na kome se najduže zadržavate.

S druge strane, Instagramov algoritam se sastoji iz više algoritama –  za Instagram Stories, Instagram Reels, Instagram Feed i Instagram Explore. Međutim, platforma stavlja prioritet na profile koje pratimo.

Logika iza ovoga je sledeća – ako pratite neki profil na Instagramu, stavljate platformi do znanja šta vam se sviđa pa će se ona truditi da vam što više prikazuje profile koje ste već zapratili i sa kojima najviše interagujete. Ali i profili koji su jako slični onima koje već pratite. U svakom slučaju, svaki algoritam se mora posebno trenirati kako bi izbacivao sadržaj po ukusu korisnika.

Pored ovoga, TikTok je rešio da malo kopira Instagram, pa je 2022. uveo TikTok Stories opciju, kao i opciju koja dosta podseća na Instagram karusel objave. Međutim, ne deluje kao da je Stories opcija previše popularna na TikToku, barem za sada. Da li je vi možda koristite?

Ipak, ovo rivalstvo između TikToka i Instagrama ima i svojih dobrih strana! Pre svega, podstiče obe platforme da stalno unapređuju svoje funkcionalnosti i prilagode se onome što korisnici traže. Naravno, nisu uvek baš sve funkcionalnosti pametne ili korisne, ali jesu koraci ka unapređenju ovih aplikacija.

Dobre vesti stižu nam i od Instagrama! Naime, Instagram uveliko radi na uvođenju dužih Reels videa – nešto što mnogi korisnici dugo priželjkuju. Ostaje da vidimo samo kada ćemo svi dobiti pristup ovome i u kolikoj meri će to uticati na TikTok.

Šta bi moglo da se desi ako TikTok bude zabranjen u Americi?

Jasno je da zabrana TikToka u Americi ne bi uticala samo na Ameriku, već i na ostatak sveta.

Verovatno jedna od najočiglednijih posledica je nedostupnost platforme za milione korisnika i kreatora sadržaja. U prevodu, možda nećete više moći da pratite omiljene TikTokere bazirane u Americi (verujemo da ih ima mnogo!).

Pored ovoga, svi ti kreatori sadržaja već imaju publiku koja ih prati i uveliko zarađuju novac od same platforme i dodatnih saradnji, sponzorstava i partnerskih programa. Zabrana TikToka bi definitivno negativno uticala na njih. A posebno na one čija se karijera potpuno zasniva na deljenju sadržaja na TikTok platformi.

Sa pojavom TikToka, pojavile su se i druge aplikacije na tržištu koje do tada nismo imali. Recimo, aplikacija za uređivanje videa, CapCut, postala je jako popularna pa je sada povezana sa TikTok platformom – možete potpuno srediti svoj video u CapCut aplikaciji i direktno odatle ga objaviti na TikToku. Kada nema potrebe ili konkurencije, onda nema mesta za inoviranje i nove stvari, zar ne?

Međutim, ukoliko TikTok zaista bude zabranjen u Americi, svi ti korisnici i kreatori moraće da migriraju na nove platforme i društvene mreže kako bi mogli da nastave da stvaraju sadržaj i komuniciraju sa svojim pratiocima. Ovo će definitivno uticati na dinamiku tržišta, digitalni marketing, ali i na same korisnike.

Za sam kraj, zabrana TikToka bi dodatno produbila tenzije između Amerike i Kine, pogotovo u digitalnoj sferi. Nije isključeno (i ne bi bio prvi put) da bi Kina preduzela recipročne mere prema nekim američkim tehnološkim kompanijama. Ali hajde da o ovome razmišljamo tek ako do zabrane zapravo dođe.

Šta dalje?

Da li će TikTok zaista biti zabranjen u Americi? Kako će to uticati na sferu društvenih mreža? Ostaje nam samo da nagađamo. Imajući u vidu i sve moguće procedure, pitanje je kada bi ova zabrana zaista mogla da postane stvarnost.

Do tada, smatramo da fokus treba prebaciti na neke važnije stvari, kao što je uopšteno prisustvo u digitalnom svetu.

Jasno vam je da prisustvo na društvenim mrežama nije večno. Bez obzira o kojoj se društvenoj mreži radi, vaše prisustvo koje ste tako dugo gradili i negovali može nestati u tren oke. Zbog toga smatramo da je za sve kreatore sadržaja i brendove jako važno da se ne fokusiraju previše na određenu društvenu mrežu (recimo TikTok), već da kontinuirano ulažu i u druge aspekte onlajn prusustva. Ovde mislim na funkcionalan sajt ili zanimljiv njuzleter.

Naravno, ne zaboravite na izgradnju dubljeg odnosa sa publikom! Ovo je jedan od najboljih načina da svoj brend zaštitite u slučaju nepredviđenih okolnosti kao što je zabrana neke društvene mreže ili hakovan profil na nekoj društvenoj mreži.

Svakako, ne treba čekati poslednji trenutak za preduzimanje koraka koji će ublažiti posledice TikTok zabrana (ili bilo čega drugog). Ukoliko ste aktivni na društvenim mrežama, nemojte zasnivati svoj biznis isključivo na društvenim mrežama. Radite na izgradnji svog brenda i van njih.

Napiši odgovor

Your email address will not be published. Obavezna polja su označena *