Skip to content
Naslovna » Blog » Vizuelni marketing: Saveti za efektan dizajn i kvalitetan sadržaj

Vizuelni marketing: Saveti za efektan dizajn i kvalitetan sadržaj

  • by
vizuelni marketing

Jasno je da vizuelni marketing igra jako bitnu ulogu u promovisanju brendova i poslovanja.

Čak i da imate odličan proizvod ili uslugu, bez efektnog dizajna i kvalitetnog sadržaja na društvenim mrežama, oni lako mogu proći neopaženo.

U ovom tekstu, diskutujemo o tome kako kreirati efektivan dizajn i kvalitetan sadržaj za društvene mreže. U razgovoru sa grafičkom dizajnerkom, Natašom, pričaćemo o:

  • Izazovima i zahtevima modernog grafičkog dizajna,
  • Značaju vizuelnog identiteta u digitalnom prostoru,
  • Ključnim komponentama uspešnog vizuelnog identiteta,
  • Aktuelnim trendovima i izazovima u grafičkom dizajnu,
  • Kao i o alatima koje koriste profesionalni grafički dizajneri.

Moderni grafički dizajn: Izazovi i zahtevi

Značaj grafičkog dizajna u digitalnom prostoru
Izvor: Pexels

Kada pričamo o grafičkom dizajnu ali i vizuelnom marketingu, jasno je da se ove oblasti stalno menjaju i evoluiraju. Brzi razvoj tehnologije i promena trendova zahtevaju od svih nas da uvek budemo u toku sa najnovijim alatima i tehnikama.

Pričajući sa Natašom, koja se grafičkim dizajnom profesionalno bavi više od 12 godina, shvatamo da u ovoj industriji postoji stalna potreba za učenjem novih veština, alata i disciplina.  Grafički dizajn je zahtevan, kaže ona, i svi dizajneri moraju biti spremni da se prilagođavaju i usvajaju nove metode kako bi ostali konkurentni i relevantni na tržištu.

Pored konstantne potrebe za učenjem novog, specifičnosti grafičkog dizajna ogledaju se i u njegovoj dinamičnoj prirodi.

Mnogi dizajneri se suočavaju sa konstantnim izazovima – od razumevanja potreba klijenata i ciljne publike do kreiranja inovativnih i efektnih vizualnih rešenja. Svaki projekat je jedinstven, što dodatno doprinosi kompleksnosti ovog posla. Uprkos svim izazovima, upravo ova dinamika i mogućnost stalnog usavršavanja čine grafički dizajn uzbudljivom i inspirativnom profesijom.

“Svako ima svoj ukus, i klijenti nisu izuzetak. Jako je veliki izazov da ne reagujš subjektivno na neko vizuelno rešenje, čak i kada te dizajner informiše zašto je izabrao neki pristup. Tako da je sasvim ok dozvoliti tim prvim utiscima da izbiju na površinu, jer i dizajner moze čuti neki komentar koji mu može pomoći, ali je najbitnije istaći da ciljna grupa je potencijalni kupac, a ta ciljna grupa ne mora uvek obuhvatati samog klijenta.”

Aktuelni trendovi u grafičkom dizajnu

Aktuelni trendovi u grafičkom dizajnu su raznoliki i često se menjaju. Pa tako imamo stilove od neo-brutalističkog pristupa, koji se odlikuje hrabrim, surovim i minimalističkim elementima, sve do klasičnih, rafinisanih stilova koji naglašavaju eleganciju i sofisticiranost.

“Ima dosta aktuelnih trendova, od neo-brutalist pa sve do klasičnog, rafinisanog stila. Ono što primećujem u poslednjih par godina je da dosta asociraju na magazine devedesetih, što po fontu, što po kompoziciji i atmosferi.”

Ovi retro trendovi vraćaju nas u vreme kada su časopisi dominirali vizuelnim medijima i donosili sa sobom nostalgičan, ali i moderan izgled.

Prilagođavanje svim trendovima na društvenim mrežama može biti veliki izazov, kaže Nataša, pogotovo ako želite da istovremeno održavate jedinstvenost i prepoznatljivost brenda:

“Društvene mreže su korisne za praćenje trendova i generalno inspiraciju, ali ako se potpuno okrenete praćenju trendova, rizikujete da izgubite na prepoznatljivosti, te je dobro ubaciti detalj koji privlači pažnju. Originalnost zapravo dolazi kombinacijom do tada nespojivih elemenata.

Kako možete ovo postići?

Šetnja u prirodi ili kroz grad vas može inspirati, bilo bojom, sezonom, ukrasima, arhitekturom, itd. Ako nađete načina da obratite pažnju zašto neku trendovi prolaze (i kod kojih ciljnih grupa, u kom slučaju), možda vam onda postane lakše da krenete od trenda pa ubacite detalj koji je nov u tom pogledu, nešto što vam algoritam ne bi preporučio, ali zapravo zbog konteksta ima smisla. To moze biti zanimljivo.”

Prepoznatljivost brenda se gradi kroz doslednu primenu vizuelnih elemenata, koji mogu uključivati specifične boje, tipografiju, logo i druge grafičke komponente. Na taj način, čak i u svetu gde trendovi dolaze i prolaze, vaš brend može ostati dosledan i prepoznatljiv.

Značaj vizuelnog identiteta u digitalnom prostoru

Iako nam je to teško da uvidimo ili priznamo, pažnja korisnika u digitalnom prostoru je često kratka i raspršena. Zbog toga Nataša veruje da vizuelni identitet igra ključnu ulogu u privlačenju i zadržavanju pažnje:

“Vizuelni identitet pomaže u privlačenju pažnje a i prepoznatljivosti kasnije, nakon što je ta pažnja dobijena u digitalnom prostoru.”

Ovo znači da je prvi utisak koji vaš brend ostavi na potencijalne klijente ili korisnike možda od presudnog značaja i diktiraće njihovo ponašanje i interakciju na dalje.

Međutim, vizuelni identitet nije samo estetski aspekt, već i važan strateški alat koji pomaže brendovima da jasno i efikasno komuniciraju svoje vrednosti. Kvalitetan i dosledan vizuelni identitet omogućava vašem brendu da se istakne u moru informacija i postane lako prepoznatljiv. Pored toga, olakšava vam da prenesete emocije, ostvarite povezanost sa publikom i izgradite poverenje.

Nije malo, zar ne?

U digitalnom svetu, gde je konkurencija velika, ulaganje u vizuelni marketing i vizuelni identitet može biti presudan faktor koji pravi razliku između uspešnih i svih ostalih brendova.

Ključne komponente uspešnog vizuelnog identiteta

Kako bismo što bolje približili vizuelni marketing i vizuelni identitet, hajde da brzo prođemo kroz ključne komponente jakog vizuelnog identiteta i objasnimo njihovu svrhu. Nataša smatra da je ključ u doslednosti:

“Ukusi variraju, stilovi su prilagođeni ciljnim grupama, ali pre svega je najbitnije izgraditi vizuelnu prisutnost koja je prepoznatljiva i deluje kao da je iz jedne celine.”

Pored doslednosti, važno je i da:

  • Prilagodite dizajn ciljnoj publici,
  • Izaberete prave vizuale i grafike za društvene mreže i
  • Znate ulogu boja, tipografija i kompozicije.

Prilagođavanje dizajna cijlnoj publici

Razumevanje ciljne grupe jedan je od najvažnijih faktora za uspešni vizuelni marketing i kreiranje vizuelnog sadržaja koji će zaista privući pažnju publike i ostvariti željeni efekat.

Šta treba da znate?

Dizajn treba da bude prilagođen potrebama i interesovanjima vaše publike, kao i da uzima u obzir

  • Njihove godine,
  • Pol,
  • Interesovanja i
  • Specifične potrebe i probleme koje vaš proizvod ili usluga rešavaju.

Međutim, važno je postići balans između subjektivnog ukusa klijenata i onoga što zaista ima efekta na ciljnu publiku. Iako klijent može imati određene estetske preference, krajnji cilj vizuelnog marketinga je da sadržaj bude relevantan i privlačan onima kojima je namenjen, jer samo tako može ostvariti maksimalan uticaj.

Izbor vizuala i grafika za društvene mreže

Kada pričamo o odabiru vizuala i grafika za društvene mreže poput Instagrama ili Facebook-a, morate razumeti da će one zavisiti od svrhe sadržaja i ciljeva koji se žele postići. Prilikom kreiranja dizajna, važno je da znate koju poruku želite da pošaljete i kakav efekat želite da postignete kod svoje publike.

Na primer, za promociju proizvoda ili usluga, vizuali bi trebalo da budu jasni, informativni i privlačni. S druge strane, ako je fokus na kreiranju atmosfere i zbližavanju s publikom, poželjno je da koristite elemente koji prenose emocije i podstiču povezivanje s publikom. I sama Nataša tvrdi isto:

“U zavisnosti od tipa profila, delatnosti kojim se bavi, šta želi postići ovim materijalom: da li je promocija, deljenje atmosfere, ponuda usluga…? Pre svega sadržaj sam diktira izbor vizuala i grafika, pa onda stil.”

Upravo zbog toga, izbor grafičkih elemenata mora biti prilagođen svrsi objave i kontekstu u kojem se ona pojavljuje.

Uloga boja, tipografije i kompozicije

Boje igraju ključnu ulogu u asocijacijama i prepoznavanju brenda. Njihova moć leži u sposobnosti da izazovu trenutne asocijacije i olakšaju pamćenje. Za Natašu boje su možda i najvažnija komponenta:

“Boja je najbitnija, ako izuzmemo fotografiju u nekim slučajevima. Boja je bitna jer po njoj pravimo najbržu asocijaciju i na taj način najlakše pamtimo nekakav pojam. Ako kažem Nacionalna Geografija, koja boja vam padne na pamet? Velika verovatnoća je da je žuta.”

Pored boja, tipografija je ključni element koji prenosi stil, vreme i raspoloženje. Pravilno odabrana tipografija može evocirati određenu epohu ili atmosferu. tvrdi Nataša:

“Tipografija je isto bitna jer prosto može biti odraz vremena, raspoloženja, stila koji želite istaći. Zamislite Jack Daniels u drugačijem stilu, recimo kao Facebook. Nema isti efekat da ima dugu istoriju, zar ne?”

Kada je reč o kompoziciji, postoje osnovna pravila koja olakšavaju čitanje i pomažu efikasnoj komunikaciji dizajna publici, kaže Nataša. Pravila poput pravila trećine, simetrije i upotrebe različitih planova pomažu da sadržaj bude vizuelno privlačan i lako razumljiv.

Na primer, za duži tekst je važno da se početak rečenica poravnava s leve strane kako bi čitanje bilo lakše i prirodnije. Gestalt principi kompozicije mogu biti posebno korisni za one koji žele da dublje razumeju kako ljudski mozak percipira vizuelne elemente i organizuje informacije.

Kao što vidite, vizuelni identitet se ne kreira preko noći, već mora biti dobro promišljen kako bi reflektovao vaš brend u najboljem mogućem svetlu.

Održavanje doslednosti na različitim platformama

Različite platforme tj. društvene mreže imaju specifične zahteve kada je reč o vrsti i formatu sadržaja, pa je važno da prilagodite dizajn i pristup svakom kanalu pojedinačno, a istovremeno održite doslednost svog brenda. Iako se može činiti da određeni tip sadržaja funkcioniše univerzalno, svaka platforma ima svoje posebnosti. Evo šta Nataša kaže na ovu temu:

“Mislim da nam se u nekim periodima može činiti da je nekakav tip sadržaja najbolji za razne platforme, ali to je samo utisak. Dok na YouTube-u prolazi najbolje video sadržaj oko 10 minuta, na Pinterestu je bitno nešto sasvim drugo, tako da je zaista izazov biti dosledan.”

Zato je za svaki mali i veliki biznis ključno da strateški definišu brend ne samo vizuelno, već i kroz:

  • Ton glasa,
  • Teme koje brend pokriva i koje podržava,
  • Rešenja koja nudi i
  • Način na koji se izdvaja od konkurencije.

Svaka platforma zahteva da prilagodite format i stil, ali sve ipak treba biti usklađeno s identitetom brenda. Na primer, dok je na Instagramu važno fokusirati se na vizuelni doživljaj i atmosferu, LinkedIn zahteva profesionalniji ton i informativniji sadržaj.

Prilagođavanje dizajna i vizuelnog marketinga specifičnim potrebama svake društvene mreže, uz održavanje doslednosti u porukama i vizuelnom identitetu, može biti ključ uspešnog brendiranja.

Alati potrebni za vizuelni marketing i grafički dizajn

Pošto se dugo bavi grafičkim dizajnom, Natašu smo pitale i koji su alati potrebni da za uspešan vizuelni marketing.

Svi znamo da grafički dizajneri danas imaju širok spektar alata na raspolaganju koji im omogućavaju da kreiraju vizuelne elemente visokog kvaliteta. Nataša kaže da većina dizajnera i dizajenrki kreće od Adobe paketa, najpoznatijeg seta alata u ovoj branši:

“Grafička dizajnerka kreće obično sa Adobe paketom: Illustrator, Photoshop, možda nekad InDesign. Onda tu je i Sketch, Adobe XD i naravno nezaobilazna Figma.”

Evo dodatnog objašnjenja z ašta se ovialati koriste:

  • Adobe Illustrator i Photoshop su osnovni alati za vektorske i rasterske grafike,
  • InDesign se koristi za kreiranje layout-a, posebno u različitim publikacijama,
  • Sketch i Adobe XD su popularni alati za dizajn korisničkog interfejsa (UI) i iskustva (UX),
  • Figma postala nezaobilazna zbog svoje fleksibilnosti i mogućnosti saradnje u realnom vremenu.

Profesionalni dizajneri često biraju alate u zavisnosti od specifičnih potreba projekta, međutim šta je sa onima koji nisu profesionalni dizajneri?  Za njih je tu jedna i jedina – Canva!

Canva u svetu (ne)profesionalnog dizajna

Za mnoge ne-dizajnere, Canva je savršen alat, zato što omogućava brzo i lako kreiranje vizuala za društvene mreže, kaže Nataša. Mali biznisi i kreatori sadržaja koji tek počinju da grade svoje prisustvo na društvenim mrežama. Nataša misli da je Canva korisna jer je dostupna svima, ali i zbog svoje ogromne arhive unapred spremnog vizuelnog materijala. Za mnoge je upravo ova arhiva veliki faktor za sam početak i olakšava kreiranje sadržaja na samom početku.

Međutim, upravo zbog ove lakoće korišćenja mnogi profesionalni dizajneri nisu ljubitelji Canve. Nataša ovo detaljnije objašnjava:

“Glavni razlog zašto grafički dizajneri ne vole Canvu je prvenstveno zbog toga što upravo ta brzina i dostupnost često dovodi do utiska da vam grafički dizajner ne treba. Ja to vidim kao nešto između: ukoliko tek krećete, onda je možda najbolje izabrati šablon i fokusirati se na strategiju i dostizanje ciljne grupe putem sadržaja i ćestog objavljivanja. Ali je jako poželjno da, kada već steknete neki broj pratilaca i prisutnost, angažujete profesionalnog grafičkog dizajnera koji vam može pomoći da svoj izgled zaista učinite profesionalnim.”

Prednost Canve je i mogućnost saradnje između klijenata i dizajnera. Pa čak i između članova jednog manjeg tima. Nataša dodaje:

“Iz mog iskustva, Canva je zapravo jako dobra platforma za saradnju između klijenata i dizajnera. Dizajner može dodati materijal i objasniti klijentu kada za šta da koristi, uz mogućnost editovanja teksta. Ovo je zaista je dobro rešenje jer obe strane osećaju rasterećenje jer ne moraju da se angažuju oko sitnica, te je fokus na većim stvarima.”

Ipak, preterana sloboda u korišćenju Canva šablona može dovesti do vizuelne nedoslednosti, što može negativno uticati na prepoznatljivost vašeg brenda na društvenim mrežama. Vodite računa o tome kako koristite Canvu, a za ozbiljnije potrebe razmislite o angažovanju profesionalne grafičke dizajnerke.

Vizuelni marketing: Merenje uspeha na društvenim mrežama

Za uspešan vizuelni marketing, prvi utisak koji profil ostavlja na pratioce je verovatno ključan. U dizajnerskom smislu, Nataša ističe, važno je razmotriti kako profil izgleda na prvi pogled:

“Kakav je prvi utisak? Koji je to tačno utisak? Kakva je atmosfera celokupnog profila? Da li deluje dosledno? Da li bih prepoznala negde njihov materijal?”

Međutim, procena uspeha vizuelnog marketinga ne staje na estetskom aspektu. Važno je baviti se i pitanjima koja ulaze u samu srž marketinga i poslovanja, dodate ona:

“Onda bih išla dalje s pitanjima koja više idu na marketing i samu biznis stranu: Da li su pogodili ciljnu grupu? Da li ta ciljna grupa postaje i ostaje veran pratilac? Da li ti verni pratioci često koriste usluge/kupuju vaše proizvode? Da li ih promovišu i bez plaćene reklame?”

Kako biste bili svesni o uspehu vašeg vizuelnog marketinga, možete se fokusirati na praćenje i merenje parametara kao što su:

  • Angažovanje publike (lajkovi, komentari, deljenja objava),
  • Organska promocija brenda tj. koliko često vaši pratioci preporučuju vaše proizvode ili usluge drugima bez plaćenog sponzorstva,
  • Broj konverzija tj prodaja proizvoda/usluga.

Broj pratilaca na društvenim mrežama često zna da zavara, pa je važno da uvek gledate i “ispod haube” kako biste sagledali stvarni uticaj vašeg vizuelnog marketinga i vizuelnog identiteta na publiku.

Vizuelni marketing: Ključ za prepoznatljivost i uspeh na mrežama

Za sam kraj, želimo da vas podsetimo da vizuelni marketing predstavlja predstavlja jako bitni element za uspeh vašeg brenda u savremenom digitalnom okruženju. Kvalitetan dizajn privlači pažnju, gradi poverenje i prepoznatljivost brenda na društvenim mrežama i u celokupnom digitalnom prostoru.

Ako želite da unapredite svoj vizuelni identitet i sadržaj uopšte, krenimte od osnovih koraka – odredite svoju ciljnu grupu i odredite kako želite da se predstavite u digitalnom prostoru. Nakon toga možete krenuti sa kreiranjem svog vizuelnog identiteta i sadržaja, a možete se i odlučiti za saradnju sa iskusnim stručnjacima koji će znati kako da vašu viziju pretoče u stvarnost.

U svakom slučaju, odluka je na vama, potrebno je samo da krente!

Napiši odgovor

Your email address will not be published. Obavezna polja su označena *