Marketing plan je jedan od ključnih alata za uspeh malih biznisa koji uglavnom samostalno upravljaju svojim društvenim mrežama i vode računa o svim marketinškim aktivnostima.
Ali šta je tačno marketing plan? Kako da ga napišete? Kako se razlikuje od marketing strategije?
U nastavku ovog teksta pišemo upravo o tome, delimo korisne smernice i savete koji će vam pomoći da samostalno vodite računa o svom biznisu i postignete svoje marketinške ciljeve.
Na kraju teksta vas čeka i besplatni šablon koji možete iskoristiti za kreiranje svog marketing plana.
Šta je marketing plan?
Marketing plan je neka vrsta strateške mape puta koju bi trebalo da koristite kako biste organizovali, sproveli i pratili razvoj i napredak svoje marketing strategije tokom određenog perioda. Marketing plan podrazumeva detaljne korake koji vam omogućavaju da svoju marketing strategiju sprovedete u delo.
Kod marketing plana, fokusirate se na konkretne procese, alate i taktike potrebne za postizanje vaših poslovnih ciljeva. Dobar marketing plan treba da ima sve na jednom mestu. Ovo vam pomaže da ostanete na pravom putu i merite uspeh svega što radite u svrhe marketinga.
Pored toga, kreiranje marketing plana vam može pomoći da dobijete bolji uvid u:
- Svrhu svake objave ili kampanje,
- Navike vaših kupaca,
- Budžet,
- Taktike i
- Rezultate.
Sa svim ovim informacijama na jednom mestu, lakše ćete držati stvari pod kontrolom. Takođe, moći ćete da otkrijete šta funkcioniše, a šta ne i prilagodite se blagovremeno.
Marketing strategija vs. marketing plan
Pre nego što nastavimo dalje, važno je da razumete razliku između marketing strategije i marketing plana.
Marketing strategija je dokument koji definiše kako ćete postići određene marketinške ciljeve. To je dugoročni plan akcije koji obuhvata osnovne smernice i pristupe koje ćete primeniti kako biste ostvarili ono što ste zamislili. Marketing strategija obično uključuje analizu tržišta, segmentaciju ciljne publike, pozicioniranje vašeg brenda, određivanje konkurentske prednosti i dodatne smernice za postizanje dugoročnog uspeha.
Marketing plan je operativni dokument koji se fokusira na detaljno planiranje i implementaciju marketinških aktivnosti u određenom vremenskom periodu. On definiše konkretne marketinške aktivnosti, resurse, rokove i odgovorne osobe za postizanje ciljeva koje ste postavili u okviru svoje marketing strategije. Marketing plan takođe obuhvata konkretne strategije i taktike, budžet, raspored aktivnosti i mere za praćenje i ocenjivanje uspeha marketinških aktivnosti.
E sad, koliko detaljan će vaš marketing plan biti zavisi isključivo od vas i vaših planova u marketingu. Ali pre nego što uopšte krenete u kreiranje svog marketing plana, evo koja pitanja bi trebalo da postavite sebi.
Koja pitanja treba da postavite prilikom pravljenja marketing plana?
Postavljanje pitanja je veoma korisno kada ste u blokadi, želite da se uverite da ste pokrili sve važne detalje ili se mučite sa kreiranjem marketing plana.
Pitanja koja vam mogu biti od koristi su:
- Ko je moja ciljna publika?
- Koje su njihove potrebe, motivacije i bolne tačke?
- Kako moj proizvod ili usluga rešava njihove probleme?
- Kako ću dopreti do njih i učiniti da se angažuju oko mojih objava?
- Ko je moja direktna a ko indirektna konkurencija?
- Šta izdvaja moj proizvod/uslugu od drugih?
- Koji marketinški kanali i platforme su najbolje za moj brend?
- Koji mi je budžet i vremenski okvir?
- Kako ću meriti uspeh marketinških napora?
Koliko košta izrada marketinškog plana?
Za većinu vlasnika malih biznisa, bitno je i koliko košta izrada marketing plana.
Radovaćete se jer je izrada marketing plana uglavnom besplatna. Međutim, troškovi sprovođenja tog istog plana će zavisiti od onoga što želite da postgnete. Oni mogu varirati u zavisnosti od načina na koji poslujete, vaše industrije i opsega plana. Zbog ovoga je jako važno da odredite budžet za vaš plan.
Sada kada smo prošli najvažnije stavke u vezi marketing plana, hajde da prođemo konkretne korake koji će vam pomoći da ga napišete.
Kako da napišete marketing plan u 8 koraka
Nadamo se da ste nastavili sa čitanjem, jer sada sledi konkretan deo – koraci za kreiranje marketing plana. Iako možda deluje teško, uz ovih 8 koraka, i vi ćete moći da sastavite marketing plan koji će funkcionisati.
#1 Odredite misiju vašeg biznisa
Prvi korak u pisanju marketing plana je da jasno definišete misiju vašeg biznisa. Šta je ono što želite da postignete? Kako planirate da to postignete?
U ovom koraku, bitno je da detaljno objasnite kako ćete ostvariti misiju koju ste definisali i kako ćete privući nove korisnike i kupce.
Na primer, ako je misija vašeg poslovanja “učiniti rezervaciju putovanja prijatnim iskustvom”, misija ovog marketing plana može biti “privući publiku putnika, edukovati ih o turističkoj industriji i pretvoriti ih u korisnike vaše platforme za rezervacije”.
#2 Utvrdite ključne pokazatelje učinka
Svaki dobar marketing plan treba da opiše kako ćete pratiti napredak onoga što radite.
Da biste to postigli, potrebno je da u ovom koraku definišete ključne pokazatelje učinka (KPI) koje ćete pratiti. Oni vam pomažu da postavite kratkoročne ciljeve unutar vašeg marketing plana i pratite njihov napredak.
View this post on Instagram
Vratimo se na kratko na primer iz prethodnog koraka. Ako je deo vaše misije da “privučete publiku putnika”, možete pratiti posete sajtu kroz organske pregleda stranica. U ovom slučaju, “organski pregled stranica” je jedan KPI, ali možete pratiti i druge metrike koje smatrate relevantnim za napredak svog poslovanja i uspešnost svog marketing plana.
#3 Identifikujte vašeg idealnog kupca/e
Idealni kupac (buyer persona) je detaljan opis osobe koju želite da privučete i pretvorite u kupca.
Da biste ovo uradili, treba da prikupite podatke kao što su:
- Godine,
- Pol,
- Lokaciju,
- Bračni status,
- Obrazovanje i
- Zanimanje.
Dobra stvar je što možete definisati više idealnih kupaca koji će odražavati vaše trenutne i potencijalne kupce. Samo se potrudite da dobro istražite svoju ciljnu publiku.
#4 Odredite inicijative i strategije za kreiranje sadržaja
Četvri korak uključuje glavne stavke vaše marketinške strategije, kao i strategije kreiranja sadržaja.
S obzirom na to da danas imate na raspolaganju mnogo različitih vrsta sadržaja i kanala komunikacije, važno je da pametno izaberete sve platforme na kojima ćete promovisati svoj biznis, kao i da osmislite sadržaj za svaku od njih.
Evo na šta bi trebalo da se fokusirate u ovom koraku:
- Vrste sadržaja koje ćete kreirati – Ovo može ukljuivati tekstove za blog, kratke video zapise za YouTube, Instagram ili TikTok, infografike i e-knjige.
- Koliko sadržaja ćete kreirati – Ovo možete definisati na dnevnom, nedeljnom ili mesečnom nivou. Sve zavisi od vaših kratkoročnih ciljeva kao i trenutnih resursa.
- Specifične ciljeve i KPI – Ovde možete pratiti metrike kao što su organski saobraćaj, saobraćaj sa društvenih medija ili saobraćaj putem mejla. Bitno je znate na koje stranice želite da usmerite taj saobraćaj, recimo stranice proizvoda ili blog.
- Društvene mreže na kojima ćete deliti svoj sadržaj – Pokušajte da odaberete društvene mreže na kojima se nalazi vaša ciljna publika. Uzmite u obzir Facebook, Twitter, LinkedIn, TikTok, YouTube, Pinterest i Instagram.
- Plaćeno oglašavanje – Razmotrite da li želite da uložite u plaćenu reklamu na nekoj od ovih društvenih mreža.
#5 Definišite potencijalne propuste u vašem marketing planu
Marketinški plan je kao mapa koja pokazuje gde će biti vaš fokus u marketingu. U isto vreme, on treba da definiše šta vam nije prioritet.
Ako postoje neki aspekti vašeg biznisa koje nećete obuhvatiti ovim planom, bilo bi pametno da ih dodate ovde. Ovo je važno da biste opravdali svoje ciljeve, ciljnu grupu, ključne pokazatelje učinka i sadržaj.
Jednostavno, nije moguće obuhvatiti da baš sve obuhvatite u jednom marketing planu ili kampanji, pa ako trenutno ne želite da se bavite nečime, važno je da to jasno definišete ovde. Ovo vam može pomoći da razumete razloge iza svojih odluka, ali i da budete spremni za potencijalne probleme.
#6 Odredite budžet za marketing plan
Za mnoge je ovo najteži korak. Međutim, kako bi vaši marketinški napori bili uspešni, važno je da odredite budžet koji će vam omogućiti da ih ostvarite.
Možda želite plaćene reklame ili želite da platite nekome da upravlja vašim profilima, pa je zato važno da to definišete u okviru budžeta za marketing. Ovo će vam olakšati sprovođenje vašeg marketing plana, ali i pomoći da ostanete u okviru svojih finansijskih mogućnosti.
Imajte u vidu da svaki marekting plan može da ima drugačiji budžet.
#7 Saznajte više o konkurenciji
Još jedan bitan korak u definisanju marketing plana je upoznavanje konkurencije i tržišta u vašoj industriji.
U suštini, za vas je važno da znate šta se dešava u okvirima vaše industrije, šta je popularno i šta publika voli. Međutim, nemojte se prevariti i početi da radite isto što i vaša konkurencija. Iako je kopiranje najiskreniji oblik laskanja, potrudite se da svoj brend predstavite na jedinstven način.
Informisanje o konkurenciji vam može pomoći da dodatno unapredite svoj marketing plan, bolje se povežete sa svojom publikom i ostvarite zacrtane ciljeve u predviđenim rokovima.
#8 Aktivno radite na sprovođenju vašeg marketing plana
Kada ste potpuno razradili svoj marketing plan, vreme je da se bacite na njegovo sprovođenje!
Ukoliko radite sami, jasno vam je da će i ovaj korak biti isključivo vaša odgovornost. Međutim, ukoliko imate tim ljudi sa kojima sarađujete, važno je da objasnite ko šta radi i šta je čija odgovornost. Kada svako zna šta treba da radi, sprovođenje marketing plana ne bi trebalo da predstavlja veliki problem.
Sledeći korak: Skinite besplatni šablon za kreiranje marketing plana i krenite u akciju
Sada kada znate zašto vam je potreban efikasan marketing plan i kako bi on trebalo da izgleda, vreme je da ga napravite.
Kako je svaki početak težak, želimo da vam planiranje marketinških aktivnosti maksimalno olakšamo i uprostimo. Zato smo pripremile ovaj šablon za kreiranje marketing plana koji možete besplatno skinuti i iskoristiti da napravite svoj marketing plan.
Uputstvo za preuzimanje šablona
- Kliknite na ovaj link i otvoriće vam se prozor na kome ćete imati ponuđeno da napravite kopiju dokumenta na svom Google nalogu. Primer je na slici ispod:
- Kliknite na “Make a copy” kako biste iskopirali ceo dokument na svoj Google nalog.
- Otvoriće vam se dokument koji ste iskopirali na svoj nalog.
- Menjajte i ispunite po potrebi.
Ukoliko budete imali bilo kakvih poteškoća da pristupite šablonu, pišite nam na kontakt@digitalnabasta.com ili na društvenim mrežama.
Srećno!