Eng  

Tradicionalni vs. digitalni marketing - Digitalna Basta
Skip to content
Naslovna » Blog » Tradicionalni vs. digitalni marketing

Tradicionalni vs. digitalni marketing

  • napisala
Tradicionalni vs. digitalni marketing

Marketing je postao jedna od najvećih industrija na svetu i nastavlja da se razvija. Sa rastom interneta, pametnih telefona i društvenih mreža, kompanije, mali biznisi i brendovi moraju stalno da ulažu u digitalni marketing kako bi održali korak sa trendovima i konkurencijom.

Ali šta to znači za tradicionalni marketing? Koji bi ti trebalo da odabereš?

Šta je tradicionalni marketing?

Tradicionalni marketing
Izvor: Pexels

Tradicionalni marketing je jedna od najstarijih formi marketinga. On se odnosi se na sve oblike marketinga koji se ne dešavaju u onlajn prostoru. Štaviše, svi se susrećemo s tradicionalnim marketingom u svakodnevnom životu – bilo da čitamo novine, preuzimamo poštu ili slušamo radio.

Jedna od najznačajnijih prednosti tradicionalnog pristupa je ta što ti omogućava da ciljaš široku publiku. Ovaj pristup možeš koristiti da dopreš do potencijalnih kupaca kod kuće, napolju ili dok putuju na posao. Tradicionalni marketing ti takođe pruža mogućnost da se reklamiraš ciljnoj publici koja nije aktivna na računarima ili pametnim telefonima. Ovo je često važno za one koji ciljaju starije demografske grupe.

Primeri tradicionalnog marketinga uključuju:

  • Oglase u novinama,
  • Radio i televizijske reklame i
  • Štampane bilborde.

Šta je digitalni marketing?

Digitalni marketing
Izvor: Pexels

S druge strane, digitalni marketing se odvija u onlajn svetu. Kompanije i brendovi koriste digitalni marketing kako bi se povezali i komunicirali sa potencijalnim kupcima. S obzirom na to da sada prosečno provodimo preko 3 sata dnevno na telefonima, lako je videti zašto je digitalni marketing postao dominantna i najefikasnija forma marketinga.

Kroz digitalni marketing, brendovi mogu da angažuju i izgrade odnose s publikom na platformama koje najčešće koriste. Putem digitalnog marketinga, stići do veće publike na kreativan i merljiv način je izvodljivo uz prilagođavanje sadržaja potrebama i interesima ciljne publike.

Primeri digitalnog marketinga uključuju:

  • Email marketing,
  • Marketing putem društvenih mreža,
  • Onlajn reklame i
  • SMS komunikaciju.

Kako se razlikuju?

Iako je glavna razlika između tradicionalnog i digitalnog marketinga u tome kako i gde se publici plasira glavna poruka, postoje još neki faktori koji ukazuju na razlike između ove dve vrste marketinga.

Nema sumnje da obe strategije pružaju mogućnost da se cilja šira i raznovrsnija publika. Međutim, tradicionalni marketing može biti bolje rešenje za tebe ako je fokus tvog biznisa na starijoj ili lokalnoj publici. S druge strane, digitalni marketing ti olakšava interakciju s međunarodnom publikom i povezivanje s njom na ličnijem, emotivnijem nivou.

U praksi, tradicionalna marketinška kampanja može trajati duže od digitalne. Takođe, teže je izmeriti učinak tradicionalnog pristupa u odnosu na digitalnu marketinšku kampanju.

Recimo, oglas na televiziji mora biti odobren pre emitovanja i nema načina da se zna koliko ljudi ga je videlo. Kreiranje i planiranje digitalne marketinške kampanje zahteva dosta vremena, ali donosi nam više kontrole i može biti lakše za merenje kroz ključne pokazatelje učinka.

I naravno, uz sve to treba razmotriti i troškove. Kada je reč o tradicionalnom pristupu, ako želiš da osiguraš pravi trenutak ili lokaciju za svoj oglas, to može biti jako skupo. Na primer, zavisno od veličine, dužine prikazivanja i lokacije, tradicionalni bilbordi mogu koštati između 100 i 600 evra, možda čak i više.

Digitalna strategija se često pokazuje kao ekonomičnija i pristupačnija opcija jer ti daje priliku da se reklamiraš na različitim digitalnim kanalima koliko god želiš i po nižoj ceni. Ovde ne treba zanemariti uticaj brendiranja i kreiranja sadržaja kao deo organske marketinške strategije.

Koju vrstu marketinga treba da odabereš?

Iako debata između tradicionalnog i digitalnog marketinga dugo traje, činjenica je da nema pravog ili pogrešnog izbora. Oba pristupa imaju svojih prednosti i mana, ali koji ćeš na kraju odabrati najviše zavisi od toga koji su tvoji dugoročni ciljevi, ko je tvoja ciljna publika i način na koji posluješ. U nekim slučajevima će oba pristupa biti dobro rešenje, a nekada će samo jedan biti dovoljan i učinkovit.

Ukoliko ti je potrebna pomoć da odabereš pravi pristup, piši nam na kontakt@digitalnabasta.com ili nam se javi na društvenim mrežama.

Napiši odgovor

Your email address will not be published. Obavezna polja su označena *