Eng  

LinkedIn vodič za male biznise - Digitalna Basta
Skip to content
Naslovna » Blog » LinkedIn vodič za male biznise

LinkedIn vodič za male biznise

  • napisala
LinkedIn vodič za male biznise

LinkedIn je jedna od najvećih poslovnih društvenih mreža. Na osnovu najsvežijih podataka, LinkedIn ima više od 930 miliona korisnika u preko 200 zemalja. Štaviše, preko 61 milion kompanija ima svoju LinkedIn stranicu!

Glavni razlog iza ovoga?

Brendiranje i širenje profesionalne mreže sa ciljem unapređenja poslovanja.

Zato smatramo da je LinkedIn dobra platforma za biznise, male i velike, koji žele da efikasno plasiraju svoje proizvode ili usluge u digitalnom svetu.Kako bismo ti pomogle da to uradiš, želimo da budeš sigurna da je LinkedIn stranica tvog malog biznisa profesionalno sređena i optimizovana.

U ovom vodiču,

  • Proći ćemo kroz proces kreiranja LinkedIn stranice kompanije od nule i
  • Objasniti ti kako da iskoristiš LinkedIn za promociju svog malog biznisa.

Nastavi sa čitanjem!

Kako da napraviš LinkedIn stranicu za svoj mali biznis?

Za vlasnike malih biznisa, kreiranje LinkedIn stranice pre svega može da doprinese izgradnji profesionalne reputacije.

Osim toga, LinkedIn stranica ti omogućava da se povežeš sa ciljnom publikom, potencijalnim klijentima i kupcima, ali i sa novim talentima (ukoliko želiš da proširiš svoj biznis).

Sledi korake ispod da napraviš LinkedIn stranicu za svoj mali biznis.

Korak 1: Napravi LinkedIn stranicu

Da bi mogla da pristupiš LinkedIn-u, prvo moraš napraviti individualni nalog. Ovaj nalog će biti administrator tvoje LinkedIn stranice. Dobra stvar je da kasnije moždeš dodati i druge korisnike kao menadžere/ administratore stranice.

Idealno bi bilo da se registruješ koristeći svoju poslovnu e-mail adresu. Ukoliko je nemaš, iskoristi onu koju koristiš za poslovnu komunikaciju.

Nakon što napraviš svoj lični nalog, klikni na ikonicu “For Business” u gornjem desnom uglu tvog pretraživača. Iz padajućeg menija izaberi opciju “Create a Company Page”.

Napravi stranicu

Od tri dostupne opcije, izaberi vrstu stranice koju želiš:

  • Company page (mala, srednja ili velika firma),
  • Showcase page (podstranica koja je već povezana sa postojećom stranicom, recimo za neki proizvod),
  • Obrazovna institucija (za škole i univerzitete).

Vrste LinkedIn stranice

Nakon što izabereš vrstu stranice, možeš da počneš sa popunjavanjem podataka. Biće potrebno da uneseš informacije kao što su:

  • Ime firme,
  • Jedinstvenu LinkedIn adresu (linkedin.com/imefirme/)
  • Link do veb sajta,
  • Industriju, broj zaposlenih i vrstu radnog modela,
  • Logo firme (u formi slike 300 x 300 px), kao i
  • Slogan (tagline) koji nije duži od 120 karaktera i jasno objašnjava čime se baviš.

Podaci na LinkedIn stranici

Kada sve to uneseš, klikni na “Create page” i sada imaš LinkedIn stranicu!

Korak 2: Optimizuj svoju LinkedIn stranicu

Idemo dalje na drugi korak! Vreme je da dodatno optimizuješ svoju LinkedIn stranicu kako bi privukla pažnju prave publike i izgradila mrežu svojih pratilaca.

Verovatno se pitaš kako da pristupiš svojoj stranici. Lako je!

Kada se vratiš na početnu stranicu svog ličnog naloga, u levom uglu nalaziće se tvoja profilna slika i ispod nje ćeš naći svoju LinkedIn stranicu.

Kako da nađem svoju LinkedIn stranicu?

Sada možeš da klikneš na stranicu i nađeš opciju “Edit Page”.

Popuni svoju stranicu

Jako je važno da popuniš sva polja u ovom delu da bi kosrisnicima bilo jasno čime se baviš i šta nudiš. Pored toga, ovaj korak pomaže SEO-u tvoje LinkedIn stranice i omogućiće ti da se pojavljuješ u rezultatima pretrage na ovoj platformi. Kompanije sa popunjenim profilima dobijaju 30% više pregleda nedeljno.

Dodatni saveti za optimizaciju LinkedIn stranice

S obzirom na to da je tvoja LinkedIn stranica indeksirana od strane Google-a, potrudi se da ubaciš relevantne ključne reči u sam opis kompanije. Ovo takođe pomaže SEO-u tvog malog biznisa.

Bilo bi korisno i da odabereš relevantne heštegove za svoju stranicu koje ćeš pratiti, a koji reflektuju tvoje poslovanje. Ovde ciljaj na najpopularnije heštegove u tvojoj industriji. Možeš dodati maksimalo 3 heštega.

Recimo, agencija za digitalni marketing i društvene mreže izabrala je #socialmediamarketing, #digitalmarketing i #branding kao svoje heštegove.

Heštegovi

Dodaj brendiranu cover sliku kako bi dodatno upotpunila svoj profil. Ovde se možeš držati svog brenda i jednostavnosti. Trenutne dimenzije za ovaj baner su 1128 x 191 px.

I poslednji savet za ovaj korak: dodaj dugme koje odgovara tvom cilju. Ovo je dugme koje se nalazi pored “Follow” dugmeta na tvojoj LinkedIn stranici.

Izaberi dugme za svoju stranicu

Možeš izabrati između nekoliko opcija i dodati link do svog sajta ili neke druge platforme, po potrebi. Opcije uključuju:

  • Contact us (Kontaktiraj nas),
  • Learn more (Nauči više),
  • Register (Registruj se),
  • Sign up (Prijavi se),
  • Visit website (Poseti veb sajt).

Korak 3: Izgradi jaku mrežu pratilaca

Da bi izgradila mrežu pratilaca, moraš ljudima staviti do znanja da tvoja stranica postoji. Dok ne počneš da redovno objavljuješ sadržaj koji može privući ciljnu publiku, možeš uraditi sledeće:

  • Podeli svoju stranicu: Sa svog ličnog profila, podeli link do svoje LinkedIn stranice i zatraži od svojih konekcija da je zaprate. Vrlo lak prvi korak!
  • Linkuj svoju LinkedIn stranicu na svom veb sajtu: Dodaj LinkedIn ikonicu pored ostalih ikonica društvenih mreža na svom sajtu kako bi ljudi mogli odatle da joj pristupe.

Pošalji konekcijama poziv za praćenje: Sa svoje LinkedIn stranice pozovi svoje kontakte da je zaprate. Kako platforma ne bi ove pozive registrovala kao spam, LinkedIn ograničava koliko poziva možeš poslati mesečno (250). Ovo možda nije najefikasnija metoda, ali ne zahteva puno tvog vremena, pa zašto da ne probaš.

Poziv za praćenje

Korak 4: Osmisli jedinstvenu LinkedIn marketinšku strategiju

Kreiranje LinkedIn stranice je lak deo. Održavanje stranice živom redovnim objavljivanjem kvalitetnog sadržaja je teži deo, ali jako bitan za dalji razvoj tvoje stranice.

Zbog toga je važno da odmah na početku odrediš cilj svoje prisutnosti na ovoj društvenoj mreži.

  • Cilj ti može biti drugačiji od ciljeva koje si postavila za ostale društvene mreže kao što su Instagram ili TikTok. Svaka od mreža ima svoj algoritam, tako da se treba prilagoditi i tome.
  • Za šta ćeš koristiti svoju stranicu? Za promociju svog malog biznisa? Traženje potencijalnih klijenata? Deljenje edukativnih ili korisnih informacija iz industrije?
  • Da li ćeš ulagati u plaćeno oglašavanje?

Kada sve ovo szavršiš, možeš da napraviš kontent plan za svoju LinkedIn stranicu. On treba da odgovori na sledeća pitanja:

  • Koliko često ćeš objavljivati sadržaj?
  • Koje teme ćeš pokrivati?
  • Kako možeš ponovo koristiti postojeći sadržaj na LinkedIn-u?

Sa ovim si spremna da svoju LinkedIn stranicu lansiraš u digitalni svet! A evo još nekih saveta da bolje iskoristiš LinkedIn za razvoj svog malog biznisa.

4 načina za iskoristiš LinkedIn za razvoj svog malog biznisa

Ako upotrebiš svoju LinkedIn stranicu na pravi način, lako možeš izgraditi svoju reputaciju i povećati svest o svom malom biznisu. Danas sa tobom delimo 4 načina za korišćenje LinkedIn stranice da unaprediš svoje poslovanje:

  • Profesionalni profil firme,
  • Relevantan i kvalitetan sadržaj,
  • Povezivanje sa stručnjacima i
  • LinkedIn oglašavanje.

#1 Profesionalni profil firme

Iako smo već pomenule koliko je ovo bitno, želimo da dodatno naglasimo koliko detaljno ispunjen LinkedIn profil znači tvojoj maloj firmi.

Ovo predstavlja jedinstvenu priliku da podeliš bitne informacije o svojim proizvodima ili uslugama, ali i da istakneš vrednosti, postignuća i završene projekte. Ovo te dovodi korak bliže potencijalnim saradnjama, partnerima ili klijentima.

#2 Relevantan i kvalitetan sadržaj

LinkedIn ti omogućava da objavljuješ duži sadržaj (članci, blogovi), što mnogi koriste kako bi se pozicionirali kao inovativni i renomirani stručnjaci u određenoj industriji ili oblasti.

Jako je bitno da je sadržaj koji deliš na stranici svog malog biznisa u skladu sa tvojim brendom ali i relevantan za tvoju publiku. Kod LinkedIn-a, možeš postavljati objave koje su do 2000 karaktera duge. Ali ako ti se desi da pređeš ovu brojku, možda je bolje da tu objavu pretvoriš u LinkedIn članak koji ti omogućava da pišeš duže tekstove.

Platforma ti omogućava da lako formatiraš svoj članak po želi, uključujući dodavanje slika i dugog ili kratkog video sadržaja.

LinkedIn članak

Saveti za dodatnu optimizaciju sadržaja

Za razliku od Instagram sadržaja, koji je mahom vizualan, na LinkedIn-u bolje prolazi interesantan tekstualni sadržaj koji odgovara na probleme i pitanja publike, a daje joj priliku da se prepozna u onome što pišeš.

Kako bismo ti pomogle da dodatno optimizuješ svoj sadržaj za LinkedIn algoritam, delimo sa tobom nekoliko ključnih načina za optimizaciju sadržaja:

  • Uvek uključi sliku ili ilustraciju. Objave sa vizuelnim sadržajem dobijaju 98% više komentara od tekstualnih objava.
  • Neka tekst u objavi bude koncizan i kratak. Za duže objave koristi opciju pisanja članka.
  • Uvek uključi jasan poziv na akciju.
  • Odredi ciljnu publiku i direktno joj se obrati u tekstu objave. Publika se mnogo brže angažuje ako oseti da si svesna njenih problema ili prolaziš kroz slično.
  • Označi osobe i stranice koje pominješ u objavi.
  • Kreiraj ankete kako bi omogućila publici da se uključi i da ti povratne informacije koje tražiš.
  • Uključi 3 do 5 relevantnih heštegova na prirodan način.
  • Napiši upečatljive naslove za članke.
  • Brzo i redovno odgovaraj na komentare kako bi podstakla dalji angažman publike.

#3 Povezivanje sa stručnjacima

Povezivanje sa stručnjacima je manje-više poenta LinkedIn platforme. Ukoliko se povežeš sa ljudima ovde, većinu svojih dogovora i poslovnih projekata možeš obavljati virtuelno i ubrzati razvoj svog biznisa.

Pored toga, LinkedIn grupe su još jedan dobar način za povezivanje sa stručnjacima iz raznih oblasti. Ove grupe su uglavnom privatne, tako da sve što tamo postaviš neće se pojaviti na tvom profilu. Jedini nedostatak je to što se grupama možeš priključiti jedino sa svojim ličnim profilom, a ne profilom kompanije.

Grupe takođe možeš pronaći klikom na “For Business” u gornjem desnom uglu LinkedIn-a.

#4 LinkedIn oglašavanje

Iako je organski pristup dugoročno gledano isplativija i pametnija strategija, uvek možeš odabrati da probaš i plaćeno oglašavanje na LinkedIn-u. Ovo ti može doneti bolje rezultate brže, ukoliko možeš to da priuštiš.

U zavisnosti od ciljeva koje želiš da postigneš, postoje različiti formati LinkedIn oglasa koje možetš izabrati, uključujući:

  • Sponsored text ads (Otekstualni oglas),
  • Sponsored posts (slično “boostingu” postojećih objava stranice),
  • Sponsored messaging (poruke u LinkedIn inbox korisnika),
  • Dinamički oglasi koji mogu uključivati podatke korisnika, kao što su ime, profilna slika i poslodavac, u oglasu,
  • Photo carousel oglasi.

I tvoja LinkedIn stranica može biti uspešna

Jednom kad napraviš LinkedIn stranicu, trebalo bi da budeš dosledna kako bi zadržala trenutnu publiku, stekla novu i u najboljem svetlu prikazala svoj mali biznis.

Budi originalna, iskazuj svoje mišljenje i podržavaj druge male biznise kako bi izgradila reputaciju svog brenda i ostavila snažan utisak na potencijalne klijente i saradnike.

Ukoliko ti je potrebna pomoć oko kreiranja LinkedIn stranice ili sadržaja za nju, uvek smo tu da pomognemo! Piši nam na kontakt@digitalnabasta.com ili nam se javi preko Instagrama, LinkedIn-a ili TikTok-a. Zajedno ćemo napraviti pristup koji najviše odgovara tebi i tvom malom biznisu.

Napiši odgovor

Tvoja email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *

© DigitalnaBasta 2024 - Usluge digitalnog marketinga