Skip to content
Naslovna » Blog » SEO za male biznise: Tradicionalne taktike i moderni pristup

SEO za male biznise: Tradicionalne taktike i moderni pristup

  • by
SEO za male biznise: Tradicionalne taktike i moderni pristup

U današnjem digitalnom svetu, većina potrošača pretražuje proizvode i usluge putem interneta. Zato SEO ostaje jedan od najboljih i najbržih načina za postizanje konkretne vidljivosti na pretraživačima kao što je Google.

SEO (Search Engine Optimization) je skup tehnika i strategija koje se primenjuju kako bi se unapredila pozicija tvog sajta na rezultatima pretrage. Kada dobro funkcioniše, SEO ti donosi veći broj posetilaca, veću vidljivost i povećanje konverzija.

U suštini, na SEO za male biznise možeš da gledaš kao na most između potrošača koji traže tvoje proizvode ili usluge i tvog onlajn prisustva.

Međutim, zahvaljujući sve većem fokusu na društvenim mrežama i želji malih biznisa da zaobiđu “tradicionalne” kanale i vrše prodaju direktno preko društvenih platformi, još jedna vrsta SEO-a postala je veoma popularna i unosna — SEO društvenih mreža.

U ovom članku, istražićemo važnost SEO-a za male biznise. Takođe, razmotrićemo razlike između tradicionalnih SEO strategija i SEO društvenih mreža. Na kraju, pružićemo konkretne smernice i savete za korišćenje SEO taktika za izgradnju snažnog onlajn prisustva i ostvarvanje održivog rasta.

Šta je SEO za male biznise i zašto je važan?

Kao što smo već pomenule u uvodu, SEO je proces optimizacije veb sajtova i sadržaja zarad boljeg rangiranja na pretraživačima kao što su Google, Bing ili Yahoo.

Ovo se odnosi na organsko ili besplatno rangiranje, što znači da je tvoj cilj da privučeš više posetilaca na veb sajt putem prirodnih ili neplaćenih rezultata pretrage.

SEO ti daje priliku da:

  • Povećaš vidljivost svog sajta, proizvoda ili usluga.
  • Povećaš količinu saobraćaja i poboljšaš interakciju sa svojom ciljnom grupom.
  • Smanjiš troškove digitalnog marketinga na duže staze. Plaćeno oglašavanje ima svojih prednosti, ali ako možeš bez toga, zašto da ne?
  • Pružiš svojim korisnicima i posetiocima sveobuhvatno iskustvo i tako povećaš stopu konverzije.
  • Ostaneš u rangu sa svojom konkurencijom.
  • Pratiš i meriš performanse kako bi dodatno unapredio svoju strategiju i postigao bolje rezultate.

Hajde da malo bolje objasnimo šta ove dve vrste SEO-a podrazumevaju i kako ih možeš upotrebiti.

Tradicionalni SEO

Izvor: Pexels

Tradicionalni SEO je već dugo jedan od najbržih i najkonkretnijih pristupa za optimizaciju veb sajtova i sadržaja zarad boljeg rangiranja na pretraživačma. Glavni aspekti tradicionalnog SEO-a uključuju:

  • Optimizaciju ključnih reči koja ti pomaže da identifikuješ i upotrebljavaš relevantne ključne reči na svom sajtu kako bi pomogao pretraživačima da brže razumeju fokus tvog sajta i olakšao posao rangiranja.
  • On-page optimizaciju koja podrazumeva optimizaciju bitnih elementa, kao što su naslovi, meta opisi, URL-ovi i interni linkovi, kako bi se poboljšala čitljivost za pretraživače i korisnike.
  • Off-page optimizaciju koja podrazumeva izgradnju kvalitetnih povratnih linkova (backlinks) sa drugim sajtovima kako bi se povećao autoritet i reputacija tvog domena.
  • Tehničku optimizaciju čiji je zadatak da omogoći brzo učitavanje sajta, adekvatnu optimizaciju za mobilne i druge uređaje i ispravnu indeksaciju od strane pretraživača.
  • Visokokvalitetan, originalan i relevantan sadržaj je neizbežan deo tradicionalne SEO strategije koja za cilj ima da privuče posetioce, adresira njihove potrebe i rešava im probleme.
  • Redovno praćenje i analiziranje performansi sajta uz pomoć raznih alatki za analitiku kako bi se identifikovali potencijalni nedostaci i mogućnosti za poboljšanje.

Svi aspekti zajedno pomažu tvom veb sajtu da se bolje rangira na pretraživačima, privuče više organskog saobraćaja i ostvari bolje rezultate u digitalnom okruženju.

Međutim, sve veći broj malih biznisa bira da svoje usluge i proizvode promoviše isključivo na društvenim mrežama. Usled prevelike konkurencije i preopterećenosti informacijama na mrežama, javila potreba za boljom optimizacijom direktno tamo.

Hajde da vidimo kako to funkcioniše.

SEO društvenih mreža

SEO društvenih mreža
Izvor: Pexels

SEO društvenih mreža je proces optimizacije prisustva i aktivnosti na društvenim mrežama koji utiče na poboljšanje rangiranosti i vidljivosti tvog profila na tim mrežama, ali i na pretraživačima.

Neizostavni aspekti SEO društvenih mreža uključuju:

  • Optimizaciju profila kroz dodavanje konkretnih i informativnih podataka o profilu, kao što su relevantne ključne reči i informacije o biznisu ili brendu.
  • Redovno deljenje kvalitetnog sadržaja na Instagramu ili drugim društvenim mrežama,  uključujući slike, video zapise i tekstove koji angažuju ciljnu publiku.
  • Aktivnu interakciju sa pratiocima kroz diskusije i poruke kako bi se izgradila zajednica i povećala prisutnost na društvenim mrežama.
  • Korišćenje relevantnih heštegova da bi se povećala vidljivost sadržaja i omogućilo korisnicima da lakše pronađu tvoj sadržaj.
  • Praćenje napretka na mrežama pomoću analitike i dodatno unapređivanje SEO strategije.

Pošto SEO društvenih mreža pomaže brendovima i biznisima da izgrade i održavaju aktivnu i relevantnu prisutnost na društvenim mrežama, jako je važno da se to uradi kako treba i zaista ima efekta.

Pre nego što sa tobom podelimo konkretne savete za poboljšanje SEO-a, hajde da vidimo za koga je tradicionalni SEO a za koga SEO društvenih mreža.

Za koga je tradicionalni SEO a za koga SEO društvenih mreža?

Već znamo da se tradicionalni SEO fokusira na optimizaciju tvog veb sajta i sadržaja kako bi se bolje rangirao na tradicionalnim pretraživačima. Ovaj pristup je idealan za sve vrste veb sajtova, e-trgovina i online prodavnica koje targetiraju širu publiku i žele da se pojavljuju visoko u rezultatima pretrage.

S druge strane, tu je i SEO društvenih mreža, usmeren na optimizaciju profila na društvenim mrežama kao što su Facebook, Instagram, LinkedIn. Ovaj pristup je posebno koristan za kompanije i pojedince koji (još uvek) nemaju svoj veb sajt, a žele da se povežu sa svojom ciljnom publikom direktno putem društvenih mreža.

U oba slučaja, tradicionalni SEO i SEO društvenih mreža igraju ključnu ulogu u povećanju vidljivosti i angažovanja ciljne publike u ogromnom digitalnom svetu.

Ono što je važno za tebe, jeste da prilagodiš svoj pristup i strategiju u skladu sa svojim ciljevima i poslovanjem. Čitaj dalje za konkretne savete!

Kako unaprediti SEO za male biznise?

Kada je u pitanju unapređenje SEO-a za male biznise, ono mora da bude prilagođeno samom biznisu i tvojim dugoročnim ciljevima. Najbolji i najbrži način za bolju vidljivost na internetu i privlačenje novih klijenata jeste kombinacija tradicionalnog i modernog SEO pristupa.

Međutim, ukoliko ovo nije moguće, treba se fokusirati na ono što je bitno za sam biznis ili brend.

Spremile smo nekoliko saveta koji obuhvataju tradicionalni SEO i SEO društvenih mreža. Nadamo se da će ti biti od značaja i da ćeš moći da ih prilagodiš potrebama i ciljevima svog malog biznisa.

#1 Dobro istraži ključne reči

Ukoliko već imaš svoj sajt, ključne reči su ključ tvog uspeha. Isto važi i za profile na tvojim društvenim mrežama, jer SEO optimizacija se najčešće bazira na ključnim rečima.

Identifikuj ključne reči i izraze relevantne za tvoju industriju i proizvode/usluge koje nudiš. Za ovo možeš koristiti alate za istraživanje ključnih reči i pronađeš najtraženije termine.

Kada to uradiš, potrudi se da ključne reči koje imaš na sajtu upotrebljavaš i na svojim društvenim mrežama. Tako ćeš bolje optimizovati svoje profile (pogotovo na Instagramu) i povećati šanse da te prava publika brže pronađe.

#2 Redovno kreiraj i objavljuj kvalitetan sadržaj

Kako bi stekao poverenje svoje publike, uvek kreiraj visokokvalitetan i relevantan sadržaj.  Ovo može uključivati:

  • Blogove i članke,
  • Stranice proizvoda ili usluga,
  • Slike i video zapise,
  • Infografike.

Dodaj najvažnije ključne reči i trudi se da su uvek prirodno uklopljene. Nemoj pretrpavati sadržaj ključnim rečima jer možeš postići suprotno od onoga što želiš. Pretraživači i algoritmi mogu označiti tvoj sajt ili profil kao spam.

Takođe, trudi se da se baviš temama koje tvoju publiku zanimaju, odgovaraju na njihova najčešća pitanja ili rešavaju neki njen problem.

Ne zaboravi, balans je uvek dobar pristup.

#3 Vodi računa o svom sajtu i profilima

Jednom kad optimizuješ svoj sajt i profile tu se tvoj posao ne završava.

Kako se trendovi menjaju, moraćeš i ti. Bez obzira da li je tvoj fokus na tradicionalnom SEO-u, SEO-u društvenih mreža ili na oba, redovno proveravaj da li je sve u skladu sa najnovijim trendovima optimizacije.

Bitno je da vodiš računa o sledećem:

  • Na sajtovima i profilima uvek drži aktuelne slike i informacije o svom malom biznisu (logo, imena, ključne reči, adrese, telefoni, itd.)
  • Brzina tvog sajta uvek mora biti zadovoljavajuća.
  • Sajt mora biti uvek optimizovan za mobilne uređaje jer većina korisnika pristupa internetu preko svojih telefona.
  • Profili na društvenim mrežama treba uvek da reflektuju ono što je aktuelno u tvom malom biznisu.
  • Tvoj sadržaj na sajtu i profilima treba da je u skladu sa tvojom trenutnom ponudom.
  • Tvoj vizuelni sadržaj treba da bude raznovrsan i zanimljiv da bi privukao raznovrsnu publiku.
  • Pravilna upotreba heštegova može povoljno da utiče na tvoje profile i obajve.
  • Analitika ti najbolje govori šta se tvojoj publici sviđa, pa iskoristi to da redovno unapređuješ svoje strategije, ciljeve i planove.

#4 Komuniciraj sa publikom na svim frontovima

Redovna i iskrena komunikacija sa publikom i pratiocima na mrežama je jako bitno za izgradnju zajednice i poverenja.

Kada je u pitanju tvoj sajt, trudi se da redovno odgovaraš na mejlove, komentare ili poruke koje dobijaš od korisnika. Idealno je u roku od 24 časa.

Na društvenim mežama je ovo malo drugačije i zahteva aktivnije prisustvo i komunikaciju:

  • Redovno odgovaraj na poruke i komentare svojih pratilaca, barem jednom dnevno.
  • Budi aktivan u komunikaciji sa publikom kroz pitanja ili ankete koja podstiču dijalog ili diskusiju.
  • Promoviši i podrži druge profile i male biznise kad god si u mogućnosti.
  • Ukoliko je moguće, ostvari saradnju sa influenserima u tvojoj industriji.
  • Stvori prostor u kome su tvoji pratioci slobodni da ti se obrate u svakom trenutku.

#5 Prati trendove i redovno unapređuj svoju SEO strategiju

Bez obzira na vrstu SEO-a na koju si fokusiran, redovno prati trendove i unapređuj svoj sajt ili profile na društvenim mrežama u skladu sa novim trendovima.

Recimo, jednom mesečno odvoji vremena da prekontrolišeš svoj sajt i profile na društvenim mrežama. Iskoriti to da promeniš/dodaš/skloniš informacije kako bi sve bilo u skladu sa tvojim trenutnim ciljevima i ponudom.

Pored toga, nemoj zaboraviti da istražiš tržište i pratiš šta konkurencija radi.

Još važnije od svega, prati reakcije publike na sadržaj koji deliš sa njom i na osnovu toga prilagodi svoj pristup.

Igrati na sigurno nije uvek dobro, pogotovo u dinamičnom svetu digitalnog marketinga i društvenih mreža. Predlažemo ti da eksperimentišeš sa sadržajem i testiraš različite taktike kako bi otkrio šta najbolje funkcioniše kod tvoje ciljne publike.

Tradicionalno i moderno mogu da idu dobro zajedno

Kombinovanje tradicionalnog SEO-a sa modernim taktikama SEO-a društvenih mreža možeš stvoriti snažno onlajn prisutnost za tvoj mali biznis.

Ovo je dobar pristup ako želiš da na duže staze privučeš više potencijalnih kupaca. Pored toga, raznovrsan pristup može ti pomoći da privučeš šarenoliku publiku i postigneš bolje rezultate i ciljeve.

Za početak, isprobaj neke od saveta koje smo ovde navele. Ako ti i pored ovih saveta deluje da ne možeš sve ovo sam, uvek se možeš obratiti stručnjacima za pomoć.

Recimo, možeš pratiti savete stručnjaka na društvenim mrežama, ali možeš i odlučiti da im prepustiš sav posao oko tvoje SEO strategije. Sve u skladu sa tvojim mogućnostima i ciljevima.

Ukoliko ti je potrebna pomoć, piši nam i možemo ti pomoći da optimizuješ svoj sajt i profile na društvenim mrežama.

Napiši odgovor

Your email address will not be published. Obavezna polja su označena *